Marqués de Vargas Gran Reserva
Nummer: 7652101.
Druva: 85% tempranillo, 10% mazuelo, 5% garnacha.
Ursprung: Spanien, Rioja
Årgång: 2019
Alkoholhalt: 14%
Restsocker: 2.2 g/l
Syra: 5.4 g/l
(750ml)
Marqués de Vargas Gran Reserva produceras i en mycket begränsad upplaga enbart de år när förutsättningarna är som allra bäst och lagras sen minst fem år innan det släpps ut på marknaden.
Vinet skördas under de två sista veckorna av september. Efter att druvorna varsamt pressats och jäst under temperaturkontrollerade former så lagras vinet först i franska ekfat i 16 månader och sedan i amerikanska ekfat ytterligare 8 månader. Vinet lagras sedan ytterligare några år på flaska och släpps till försäljning tidigast fem år efter buteljering.
Färgen är mörkt rubinröd. Doften är intensiv och kraftfull med toner av mörka bär, choklad och en finstämd kryddighet.
Smaken är fyllig och har en tydlig tanninstruktur. Vinet är kraftfullt & elegant och har en lång fruktig eftersmak. Vinet kan drickas nu men har också en lång lagringspotential tack vare sin rika frukt och fina tanninstruktur.
Servera vinet aningen svalt (ca 16-18 grader) och dekantera gärna vinet några timmar innan ni ska dricka det om du har möjlighet.
Buteljering: februari 2015
Vingård: Pradolagar, 50 hektar. Vinstockarna är 35 år gamla.
Total produktion: 20.998 flaskor
Socker: 2.2 gr/l
Syra: 5.4 gr/l
Vinmakare: Ana Barrón / Konsult: Xavier Ausás
Internationella utmärkelser:
- Wine Entuhusiast 2019= 94 p
- Guía Peñin 2020 = 92 p